7 بیماری رایج پاییزی

این روزا که به میونه فصل پاییز رسیدیم و هوا تمایل بیشتری به شرایط زمستانه پیدا کرده بدن ما همگام با تغییرات طبیعت، خود رو با سرمای هوا و کاهش طول مدت روز یکی بودن میده.

خشکی هوا در این روزا، راه های تنفسی در بینی رو خشک می کنه و ویروسا و باکتریای بیشتری رو به بدن ما راه میده. به خاطر همین اندازه دچار شدن به سرماخوردگی و آنفلوآنزا و احساس سردردهای همیشگی، گلودرد و خستگی بدن، آب ریزش بینی و سرفه های آزاردهنده بسیاری افراد رو راهی بیمارستانا می کنه.

تماس بیشتر با میکروبای مریض کننده در محیطای بسته و کاهش رطوبت هوا به عنوان دلیل کلی شایع شدن سرماخوردگی و آنفلوآنزا در این فصل مطرحه. این بیماریا خطرناک نیستن اما مبتلایان رو آزار میدن. سیستم ایمنی بدن همزمان با تغییرات یهویی دمای هوا، متحمل فشار زیادی می شه و واسه عادت کردن به اونا به مدت زمان نیاز داره.

کدوم بیماریا شایع ترن؟
رطوبت و فشار هوا در کنار تغییرات یهویی دما، بعضی از بیماریا رو بیشتر شایع می کنه که به اونا می پردازیم.

آنفلوآنزا و سرماخوردگی
ضعیف کردن سیستم ایمنی بدن دلیل اصلی دچار شدن به این مریضی هاست که بارش باران، وزش بادهای تند و کاهش رطوبت هوا در اون دخیلند. سرماخوردگی پاییزه شدیدا سرماخوردگی زمستانه نیس اما عفونتای ویروسی و خطرات به وجود اومده به وسیله اونا مراجعه به دکتر رو واجب می کنه.

پزشکان واسه جلوگیری از ابتلای به سرماخوردگی شستن صورت و بینی با آب خنک رو پیشنهاد می کنن. افزایش مصرف آب و میوه ها، پوشیدن لباس گرم و صرف زمان بیشتر واسه ورزش در هوای آزاد هم به شما کمک می کنه از دچار شدن به سرماخوردگی و آنفلوآنزا در فصل سرد جلوگیری کنین.

بیماریای آلرژیک و آسم
بیماریای تنفسی طولانی در اواخر فصل پاییز گسترش بیشتری پیدا میکنن. این وسط آسم آلرژیک و آسم خشک، افراد بیشتری رو درگیر می کنن. به سختی نفس کشیدن، مشهودترین علامت آسم آلرژیکه که احتمال دچار شدن به اون با تقویت سیستم ایمنی و مقاومت بدن کم میشه.

زخمای گوارشی
زخم معده و اثنی عشر با زخم پتپیکاز، از دیگر بیماریایی هستن که در این روزا شایع می شن. پزشکان عادات غذایی غلط، بیماریای طولانی، مصرف نوشیدنیای الکلی، استرس و فشار روحی، کشیدن سیگار، عوامل ژنتیکی وهمچنین عفونت باکتریایی به وسیله هلیکوباکترپیلوری رو جزو دلایل کلی بروز زخمای گوارشی می دونن. تغییر اشتها، احساس درد در ناحیه معده یا شکم و استفراغ کردن علائم شایع زخمای گوارشی هستن.

در صورت دچار شدن به اینجور زخمایی باید بدانیدکه بدون این دست اون دست کردن بعد از خوردن غذا با درد به وجود اومده به وسیله زخم معده مواجه میشین و چند ساعت بعد از خوردن غذا یعنی وقتی گرسنه شدین هم درد به وجود اومده به وسیله زخم اثنی عشر بروز می کنه. به خاطر همین اگه بعد از خوردن غذا به دل درد و حالت تهوع دچار شدید، به دکتر مراجعه کنین.

مشکل قلبی
مشکل قلبی، یکی از حالتای خطرناکیه که احتمال بروز اون در این فصل واسه بیماران قلبی هست. به خاطر این که بدن تلاش می کنه با تغییرات فصلی همگام شه که نتیجه این تلاش افزایش کارکرد سیستم تنفسی و قلبیه. شدت پیدا کردن این کارکرد، مشکلاتی جدی واسه مریض بوجود میاره که واسه پیشگیری از اون، مریض باید با دکتر خود مشورت کنه وداروهای تجویزی رو به طور کامل و به موقع مصرف کنه.

پیاده روی روزانه و قدم زدن در هوای آزاد هم به جلوگیری از مشکل قلبی در این بیماران کمک می کنه. روماتیسم در فصل پاییز به دلیل افزایش درد مفاصل و حساسیت به سرمای هوا، بیماریای روماتیسمی مانند آرتریت گسترش بیشتری پیدا می کنن.

اگه به روماتیسم گرفتار هستین و در فصول سرد سال بیشتر احساس درد می کنین، می تونین با مصرف کلسیم و ویتامینای گروه B به بهتر شدن تغذیه غضروف و ریشه اعصاب مفاصل کمک کنین.

به کار گیری پمادهای ضد التهاب و درد، انجام طب سوزنی، حموم کردن با آب گرم و دوری از پیاده روی در هوای بارانی و سرد از بروز یا شدت پیدا کردن این مریضی پیشگیری می کنه.
ورزش کردن در شرایط ایده آل هم به پیشگیری از شدت پیدا کردن مریضی کمک می کنه.واسه ورزش کردن بهتره یه اتاق گرم رو انتخاب کنین، لباس گرم بپوشید و ورزشای ساده ای رو که به حفظ حرکت مفصلا و کارآیی عضلات کمک می کنه، انتخاب کنین.

چاقی
بدن افراد با سرد شدن هوا کم کم شروع به ذخیره کردن چربی می کنه. پس فصل پاییز می تونه شروع کننده دوره چاقی شما باشه. البته انباشته شدن چربی در بدنتنها موجب تغییر شکل در اندام ظاهری نمی شه و ممکنه به بیماریای مختلفی مانند تصلب شرائین و فشار خون بالا هم منجر شه.

پس باید در فصل پاییز، مراقب اضافه وزن خود باشین. استراحت کافی داشته باشین و بیشتر از ماه های قبل سبزی و میوه های تازه رو استفاده کنین. علاوه بر اون به فکر تقویت سیستم ایمنیبدنتان هم باشین. به کار گیری مکملای ویتامینی مانند قرص ویتامین C و انجام منظم ورزش و پیاده روی روزانه هم سیستم ایمنی بدنتون رو تقویت می کنه و هم از چاق شدن شما جلوگیری می کنه.

بیماریای مردونه
علاوه بر همه این موارد که هم در مردان و هم در زنان مشترکه بعضی بیماریای خاص آقایون مانند پروستات هم در این فصل گسترش بیشتری پیدا می کنه. پیشگیری از این بیماریا فقط با مراقبتای بیشتر و انجام چکاپای روتین ممکن می شه.
منبع:7sobh.com

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *