7 بیماری خود ایمنی که هر زن باید در مورد آنها بداند

: مریضی خود ایمنی بیماریه که در اون سیستم ایمنی بدن شما به سلولای سالم حمله می کنه اما تقریبا 80 درصد این افراد رو زنان تشکیل میدن. هیچکی نمی دونه به چه دلیل؟ اما تحقیقات گذشته نشون میده این ممکنه با ژن خاص جنس ماده فرق داشته باشه. در 50 سال گذشته بروز بیماریای خود ایمنی در آمریکا سه برابر شده.

دست کم 80 مریضی جور واجور خودایمنی هست. هرچند هر یک منحصر به فرد هستن. خیلی از علائم و مشخصهاشون خستگی، سرگیجه و تب با درجه پایینه. هم اینکه نشونه های سنتی مانند التهاب که می تونه باعث قرمزی، گرما، درد و تورم شه. درمان بستگی به شکل مریضی داره و بیشتر شامل داروای ضد التهاب، داروای سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن و یا عوامل بیولوژیک نوین یا مواردی دیگه س که به وسیله بخشی از سیستم ایمنی بدن تولید می شه. روش هدف دار طبیعی هم احتیاط از جمله کاهش مواد غذایی التهابی مانند موادی که شامل قند و چربی اشباع شده و کاهش استرسه. 80 درصد از سیستم ایمنی بدن در روده واقع شده. دچار شدن به بیماریای خود ایمنی اولیه بهترین راه واسه کاهش سرعت پیشرفت خود هستن.

عادی ترین بیماریای خود ایمنی عبارتند از:

1- آرتریت روماتوئید:

تقریبا 4 درصد از زنان آرتریت روماتوئید، رنج می برن که در طول زندگی اونا در حال پیشرفته. این مریضی نشونه ای از التهاب مفاصل در سراسر بدن، از جمله در دست، انگشتان، آرنج، زانو و لگنه آرتروز یه مریضی شایع دژنراتیوه که دلیل پارگی و ساییدگی در مفاصل می شه.

علائم این مریضی آرتریت روماتوئید:

خستگی، تب، کاهش وزن و از دست دادن اشتها و بدتر شدن اون به سرعت در چند هفته س. آرتریت روماتوئید  علائم متعادلی داره یعنی هر دو طرف بدن رو تحت تاثیر قرار میده. درمان اون شامل NSAEDا واسه کاهش تورم و درد، داروای تجویزی واسه جلوگیری از حملات سیستم ایمنی بدن و درمانای فیزیکی و شغلی به خاطر بهبود تحرکه. تغییر در روش زندگی مانند: ورزش، کنترل وزن، و عادات سالم به بهبودی این مریضی کمک می کنه.

2- سل جلدی یا لوپوس:

لوپوس یه بیماریه که می تونه به مفاصل، پوست، کلیه ها و قلب ریه ها و بقیه قسمتای بدن زنان مخصوصا زنان رنگین پوست تا دو سه برابر بیشتر احتمال داره آسیب برسونه. که در سفید پوستان پیشرفت اونم هست. لوپوس می تونه بر خیلی از اندامای جور واجور اثر بزاره. و شامل طیف خیلی از علائمه که می تونه تشخیص رو سخت کنه.

 علائم مریضی لوپوس:

خستگی شدید، سردرد، درد و ورم مفاصل، تب، کم خونی، تورم در پاها، دستها و یا دور چشم، درد قفسه سینه در تنفس عمیق، راش پروانه ای شکل در سراسر گونه ها و بینی، حساسیت به آفتاب و یا نور، ریزش مو، لخته شدن خون غیر طبیعی، انگشتان سرد به رنگ آبی یا سفید، زخم دهن یا بینیه.

درمان بیشتر شامل کورتیکواستروئیدها و داروهای دیگه واسه کمک به کاهش التهاب کنترل کننده سیستم ایمنی و به کمترین حد ممکن رسوندن آسیب به ارگانای دیگه س.

3- تیروئیدیت هاشیموتو:

تیروئیدیت هاشیموتو وقتی اتفاق می افته که سیستم ایمنی بدن به تیروئید حمله می کنه (تیروئید غده ای پروانه ای شکل در مرکز گردنه) که معمولاً به کمبود هورمونای تیروئید منجر می شه. هاشیموتو 14 میلیون آمریکایی رو تحت تاثیر قرار داده و شایع ترین نوع مشکل تیروئیده.

علائم مریضی تیروئیدیت هاشیموتو شامل:

تورم در جلوی گلو، خستگی، زیاد شدن وزن، مسائل اخلاق، نبود تعادل هورمون، درد عضلانی یا مفصل، دست و پاهای سرد، پوست و ناخن خشک، ریزش زیاد موها، یبوست، مشکلات ذهنی و صدای خشنه.

4- پسوریازیس :

پسوریازیس یه مریضی پوستی است که باعث می شه سلولای پوست زیادتر از اندازه و با سرعت رشد کنن. این مریضی ممکنه تنها مریضی خود ایمنی باشه که به همون اندازه که در زنان اتفاق می افته در مردان هم اتفاق بیفته. تخمین زده شده که حدود  هفت و نیم میلیون آمریکایی به اون گرفتار هستن. عادی ترین نوع پلاکای پسوریازیس مطرح شده، تیکهای قرمز پوشیده شده با لایه سفید نقره ای سلولای مرده پوسته. این تیکه یا پلاک بیشتر خارش داره و دردناکه و بیشتر روی سر، کمر، آرنج و زانو ظاهر می شن. شکلای ناچیز پسوریازیس بیشتر می تونه با مرطوب کننده های خاص و شامپو برطرف شن. اما موارد متوسط تا شدید به ترکیبی از درمان موضعی، موز درمانی و داروها، از جمله بیولوژیک (جلوگیری از چند مواد غذایی که می تونه پسوریازیس رو بدتر کنه) درمان می شن.

5- ورم مفاصل پسوریاتیک:

40 درصد از افراد گرفتار به پسوریازیس ورم مفاصل دارن. این نوع از آرتریتای التهابی معمولاً مفاصل بزرگ رو تحت تاثیر قرار میدن. در موارد شدید این وضعیت باعث درد، سفتی، تورم و تخریب مفاصل آسیب دیده می شه. درمان خیلی زود که شامل داروای خوراکی واسه کاهش التهاب و تورم بیولوژیک  است از پیشرفت آسیب مفاصل جلوگیری می کنه.

6- سندروم شوگرن:

در سندروم شوگرن سیستم ایمنی بدن شما به غدد اشک و بزاق حمله می کنن که باعث کاهش کمیت و کیفیت ترشحات اونا و منتهی به نشونه هایی مانند خشکی چشم و دهن می شه. 4 میلیون نفر گرفتار به این مریضی هستن. محققان فکر می کنن این مریضی از راه ژنا و قرار گرفتن در برابر ویروسا و باکتریا ایجاد می شه که ممکنه بر غدد درون ریز و سیستم عصبی تاثیر بذارن.

درمان وابسته که چه بخشی از بدن رو تحت تاثیر قرار میده. خشکی چشم ممکنه با قطره های چشمی و یا پماد یا با بستن مجاری اشکی درمان شه، داروهای ضد التهابی و یا عمل جراحی در موارد شدید هم از درمانای خشکی چشم هستن. خشکی دهن رو میشه با جویدن آدامس یا مکیدن آبنبات و یا درمانای دیگه مانند جانشین بزاق یا داروهایی که باعث تحریک بزاق می شه، درمان کرد.

7- تصلب پوست:

مشخصه های رشد غیر طبیعی کلاژن (بافت همبند در پوست و رگای خونی) در هر 24 نفر از 100 هزار نفر اتفاق می افته که پوست کلفت و سخت می شه ولی داروها می تونن علائم این مریضی رو کم کنن. داروای فشار خون ممکنه به جلوگیری از مشکلات ریه و کلیه کمک کنن، مهارکنندهای پمپ پروتئین می تونن اسید معده رو که باعث سوزش سردل می شه کم کنن. درمان فیزیکی یا شغلی می تونه به مدیریت درد و بهبود قدرت و جنب و جوش کمک کنه.

دکتر سلام

.

منبع : hidoctor.ir

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *