7 بیماری از بیماری های شایع مردانه

سرطان پروستات، یکی از شایع ترین سرطان ها و علل مرگ ومیر بین مردونه که کارشناسان اورولوژی می تونن خیلی راحت و حتی قبل از بروز نشونه هاش، اونو شناسایی کنن و جلوی پیشرفت سریع و مرگ و میر به وجود اومده به وسیله اونو بگیرن…

پس، کارشناسان جامعه سرطان آمریکا به تموم مردهای بالای ۵۰ سال، بدون سابقه خانوادگی دچار شدن و مردهای بالای ۴۰ سال با سابقه خانوادگی دچار شدن به سرطان پروستات پیشنهاد می کنن حتما آزمایش های سالیانه لازم واسه تشخیص و درمان زودرس این مریضی رو بکننن. علاوه بر سرطان پروستات، مریضی های دیگری هم هستن که معمولا بیشتر مردها رو درگیر خود می کنن. شما می تونید در این بخش، با این مریضی ها و چگونگی برخورد با اونا بیشتر آشنا بشوید.

1- سرطان بیضه

این نوع سرطان باعث مشکل در کارکرد بیضه ها -محل تولید اسپرم- می شه و سرطان خیلی شایعی بین مردها نیس. سرطان بیضه معمولا در سنین ۲۰ تا ۵۴ سالگی خودشو نشون می دهد و تشخیص دچار شدن یا نبود دچار شدن به این مریضی با یه آزمایش فیزیکی ساده صورت می گیرد. کارشناسان ارولوژی به تموم مردانی که سابقه خانوادگی دچار شدن به این مریضی رو دارن، پیشنهاد می کنن هر ۲ ماه یه بار، این آزمایش فیزیکی رو خودشون در خونه بکنن. یعنی با انگشت شست و اشاره، بیضه هاشون رو بگیرن و بین انگشت ها، اونا رو تکون بدن و هرگونه توده سفت، ورم کردگی یا تغییر اندازه و شکلی رو به دکتر?شون اطلاع بدن.

2- فشارخون بالا:

هرچه سن مردها بالاتر می رود، امکان ابتلای اونا به پرفشاری خون هم افزایش می یابد. البته افزایش فشار خون به روش زندگی و اضافه وزن هم مربوط می شه. ممکنه فشارخون بالا در مراحل اولیه هیچ علامت خاصی نداشته باشه اما به تدریج افراد رو با مریضی های دیگری مانند ناراحتی های قلبی، سکته و از کار افتادگی کلیه ها مواجه کنه پس بهتره یه دستگاه فشارسنج خونگی جفت و جور و ماهی یه بار فشارتان رو با اون اندازه گیری کنین. فشار ۱۲ روی ۸، معمولا یه فشارخون طبیعی واسه بیشتر افراد حساب می شه اما اگه فشارخونتون بالاتر از ۱۴ روی ۹ بود، باید هرچه سریع تر با پزشکتون مشورت کنین.

3- کلسترول خون بالا:

اگه سطح LDL یا همون چربی بد خون بالا بره، دیواره رگ ها دچار گرفتگی می شه و احتمال دچار شدن به مریضی ها و حمله قلبی در افراد افزایش می یابد. از اونجایی که براساس آمار، آقایون کمتر از خانوم ها به خوردوخوراک و روش سالم زندگی کردن خود اهمیت می بدن، احتمال بالا رفتن کلسترول خون و حمله های قلبی در اونا بیشتره. به خاطر همین به تموم مردهای بالای ۳۵ سال پیشنهاد می شه واسه کنترل کلسترول خون خود، سالی ۲ بار آزمایش خون بدن،  روزی ۲۰ تا نیم ساعت ورزش کنن، جلوی بالا رفتن وزن رو بگیرن و دور غذاهای چرب رو هم خط بکشن!

4- سرطان پوست:

ملانوما، یکی از خطرناک ترین شکلای جور واجور سرطان پوسته که مردان، ۲ تا ۳ برابر بیشتر از زنان به اون گرفتار می شن. نام سرطان ملانوما از نام سلول های سازنده رنگدونه های پوست به نام ملانوسیت گرفته شده. کارشناسان پوست فکر می کنن تماس طولانی مدت با اشعه آفتاب و آفتاب  سوختگی، از مهم ترین علل دچار شدن به این نوع از سرطان پوسته. اونا می می گن آقایون می تونن با به کار گیری کرم های ضدآفتاب بدون رنگ و کلاه های بزرگ لبه دار، خطر دچار شدن به این سرطان رو تا حد قابل قبولی در خود کم کنن. آزمایش های روتین و اطلاع دادن هرگونه تغییر رنگ و شکلی در ظاهر پوست می تونه باعث تشخیص زودتر سرطان ملانوما و درمان به موقع اون شه.

5- دیابت نوع 2:

دچار شدن به دیابت نوع ۲ به دلیل اضافه وزن، در مردان بیشتر از زنونه، به تموم آقایون پیشنهاد می شه از ۴۵ سالگی به بعد، سالی ۲ مرتبه آزمایش قند خون بدن، فشار و چربی خونشون رو کنترل کنن، جلوی بالا رفتن وزنشون رو بگیرن و اگه سابقه خانوادگی دچار شدن به دیابت دارن، از خوردن بیشتر از اندازه خوراکی های شیرین بپرهیزند، چون اگه دیابت نوع ۲ زود تشخیص داده شه، مراحل درمانی بسیار ساده ای داره!

6- گلوکوم:

گلوکوم یه جور مریضی چشمی است که عصب بینایی رو درگیر می کنه و اگه به موقع تشخیص داده و درمان نشه، می تونه منتهی به نابینایی فرد شه پس، انجمن چشم پزشکان آمریکا به مردان زیر ۴۰ سال پیشنهاد می کنه هر ۲ تا ۴ سال یه بار، مردان ۴۰ تا ۵۴ سال، هر ۱ تا ۳ سال یه بار، مردان ۵۵ تا ۶۴ سال، هر ۱ تا ۲ سال یه بار و مردان بالای ۶۰ سال، هر ۶ ماه تا ۱ سال یه بار واسه انجام تست های تشخیصی گلوکوم به دکتر مراجعه کنن.

7- سرطان کولورکتال:

سرطان کولورکتال، دومین دلیل شایع مرگ ومیر در اثر دچار شدن به شکلای جور واجور سرطان هاست و مردها واسه دچار شدن به این مریضی، مستعدتر از زن ها هستن. سرطان کولورکتال بیشتر در سطح داخلی روده بزرگ رشد می کنه و از همین نقطه به بقیه نقاط بدن منتشر می شه. راه پیشگیری از دچار شدن به این نوع سرطان هم اینه که با آزمایش های روتین و منظم، پولیپ های روده بزرگ قبل از سرطانی شدن، تشخیص داده و از بدن خارج شن.

منبع: افکارنیوز

منبع : parsi1.com

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *