7 باور غلط درمورد تناسب اندام که نمی دانستید!!

: 7 باور غلط درمورد تناسب اندام که نمی دونستید!!

:  
 

باورهای غلط عادی بسیاری در مورد ورزش و تناسب اندام وجود دارن که خیلیا این باورهای غلط رو درست میدونن، پس واسه همه خیلی خوبه که این باورهای غلط عادی رو خوب بشناسن.

باور غلط اول: واسه کاهش وزن، شدت ورزش و فعالیت بدنی باید خیلی زیاد باشه تا شما دچار تپش قلب شید و یا تعریق فراوون داشته باشین. 

حقیقت امر: هر نوع ورزش و فعالیت بدنی(جدا از شدت اون) اگه به همراه یه برنامه غذایی درست باشه، می تونه سوخت و ساز روزانه شما رو بالا ببره. فعالیتای بدنی با شدت متوسط مانند پیاده روی هم اگه بر یه پایه همیشگی و منظم انجام شن، می تونن به کاهش وزن و کنترل وزن کمک کنن. تعریق فراوون هم به معنی انرژی سوخت و ساز بیشتر نیس و می تونه به اندازه فعالیت غدد عرق افراد بستگی داشته باشه.

 

باور غلط دوم: ورزش باعث افزایش اشتها شده و در عمل از کاهش وزن شما جلوگیری می کنه.

حقیقت امر: این همیشه نمونه نداره و واقعا بررسیا نشون دادن که اشتها پس از بعضی  ورزشا حتی قابل کنترل تر می شه. فعالیتای بدنی با شدت متوسط که واسه کمتر از 1 ساعت به طول انجامند اشتهای شما رو می تونه به مدت 1 الی 2 ساعت کاهش دهد. اما فعالیت بدنی با شدت زیاد که واسه 1 ساعت و بیشتر به طول انجامد می تونه مخصوصا در آدمایی که سابقه فعالیت بدنی شدید ندارن، موجب افزایش اشتها شه.

 

باور غلط سوم: بهترین راه واسه بهبود سطح تناسب اندام تون، انجام ورزش شدید هر روزه س.

 حقیقت امر: بیشتر بودن همیشه به معنی بهتر بودن نیس. بدن شما به وقتی واسه استراحت در بین جلسات ورزشای سنگین نیاز داره. اگه به عضلات تون فرصت کافی واسه بهبود رو ندین، ممکنه در اثر تمرین زیادتر از اندازه به بدن تون آسیبایی برسونین.
ورزش و فعالیت بدنی می تونه اندازه و قدرت عضلات رو زیاد کنه، در حالی که نداشتن فعالیت بدنی کافی موجب کاهش اندازه و قدرت عضلات می شه.

  

باور غلط چهارم: تمرینای بدنی شکمی مانند دراز نشست و دیگه حرکات ورزشی مشابه، چربیای اضافه ناحیه شکم شما رو آب می کنن.

حقیقت امر: کاهش اندازه موضعی و یا مصرف چربی فقط از نواحی منتخبی از بدن، عملی نیس. خیلی از افراد هستن که به خاطر خلاص شدن از چاقی شکمی ساعتا وقت خود رو صرف درازنشست و دیگه ورزشای شکمی مشابه می کنن. چربی بدن نمی تونه تو یه ناحیه خاص کم بشه. این نوع ورزشای شدید موضعی تنها عضلات زیر چربی رو تحت تاثیر قرار میده و این عضلات رو تقویت می کنه؛ ولی مصرف چربی از تموم نقاط بدن به یه میزانه و از یه نقطه خاص کم نمی شه.

پس اگه شما در حال کاهش چربی بدن تون به وسیله ورزش و عادات غذایی مناسب هستین، چربیای اضافه بدن تون به میزانی مساوی از تموم نقاط بدن تون کاهش خواهند یافت نه از یه جای خاص از بدن تون مثل شکم. البته نواحی ای از بدن که چربی بیشتری رو ذخیره کرده باشن در آخر کاهش چربی و اندازه بیشتری پیدا می کنن.

 

باور غلط پنجم: اگه شما ورزش کردن رو متوقف کنین، عضلات تون تبدیل به چربی می شن. 

 حقیقت امر: عضلات هیچوقت تبدیل به چربی نمی شن. عضله، عضله هست و چربی، چربی؛ اینا در واقع دو بافت متفاوت هستن که عملکردهای متفاوتی دارن. تبدیل ماهیچه به چربی مثل تبدیل چوب به فلزه. ورزش و فعالیت بدنی می تونه اندازه و قدرت عضلات رو زیاد کنه، در حالی که نداشتن فعالیت بدنی کافی موجب کاهش اندازه و قدرت عضلات می شه. وقتی که بدن تون کالری بیشتری رو نسبت به کالری دریافتی اش می سوزونه سلولای چربی تحلیل می پیدا کنن و کوچیک می شن و وقتی که تجمع چربی به دلیل بیشتر بودن دریافت کالری از مصرف اون اتفاق می افته، سلولای چربی افزایش اندازه پیدا میکنن. کاهش اندازه موضعی و یا مصرف چربی فقط از نواحی منتخبی از بدن، عملی نیس.

 

باور غلط ششم: به موازات افزایش سن و پیر شدن، فواید ورزش و فعالیت بدنی واسه بدن از بین می رن.

 حقیقت امر: سالمندان می تونن از امتیازات بسیاری که ورزش و فعالیت بدنی منظم واسه بدن به ارمغان می آورد، بهره مند گردند. واقعا کیفیت زندگی سالمندان در نتیجه فعالیتای بدنی همیشگی ارتقای بسیاری پیدا میکنه. افزایش انعطاف پذیری، قوی تر شدن ماهیچه ها و استخوانا(که از فعالیت بدنی و ورزش سر می گیرن) به جنب و جوش بهتر سالمندان کمک می کنن. هم اینکه فعالیتای بدنی منظم قلبی – ریوی در ارتقای قوای قلب و ریه ها موثره. علاوه بر اون افزایش سطوح فعالیت بدنی به جبران و هم جلوگیری از کاهش طبیعی متابولیسم بدن در اثر افزایش سن، کمک می کنه.

 

باور غلط هفتم: تمرینات ورزشی سنگین نیازمند یه رژیم غذایی پر پروتئین هستن. 

حقیقت امر: خیر تو یه رژیم غذایی مطلوب واسه تمرینات ورزشی سنگین هم کربوهیدراتا هستن که بخش بزرگ رژیم غذایی رو تشکیل میدن. رژیمای غذایی پر پروتئین ممکنه اثرات منفی ای رو واسه بدن آدم به همراه داشته باشن(از جمله بیماریای کلیوی).
دریافت معقولی از پروتئین تو یه رژیم غذایی متوازن، واسه فعالیتای بدنی سنگین کفایت می کنن. اونقدر که ورزشکار هستین بهتره در مورد یه رژیم غذایی متعادل و دریافت مکفی منابع پروتئینی، با یه متخصص تغذیه مشورت کنین.

 

.

منبع :

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *