7 افسانه در مورد کلسترول خون | تغذیه سالم

7 افسانه در مورد کلسترول خون

در مورد کلسترول حرف و حدیث زیاده. کلمه ی کلسترول به اندازه ای منفور شده که تصور می شه نداشتن کلسترول به معنی سلامت کامله. اما به راستی می دونین که نقش کلسترول در سلامتی ما چیه؟

در این مطلب کمی بیشتر با کلسترول و باورهای رایجی که در مورد اون هست صحبت می کنیم. لطفاً با ما همراه باشین.

 

1- کلاً کلسترول واسه بدن مضره

این یه باور عادی غلطه. کلسترول ترکیب اصلی غشای سلولی بوده و قدمتی دست کم 500 میلیون ساله داره. هر کدوم از سلول های بدن ما این توانایی رو داره که به اندازه نیاز خود کلسترول تولید کنه. هیچ اطلاعاتی در دست نیس که نشون بده ما به جذب کلسترول از راه مصرف مواد غذایی نیاز داشته باشیم؛ و از اونجایی که تغذیه ی آدم ها از هزاران سال پیش در معرض تغییراتی شده و اندازه زیادی کلسترول وارد برنامه ی غذایی ما شده هنوزم نتونسته ایم خودمون رو با این تغییرات وفق بدیم. در واقع بدن ما نمی دونه چه واکنشی در برابر افزایش کلسترول غذایی نشون بده و متأسفانه مازاد کلسترول، بدن رو در برابر مریضی های قلبی قرار می دهد.

 

2- تخم مرغ، بد و مضره

بر خلاف این باور نادرست اتفاقاً تخم مرغ یه ماده ی غذایی سالم و خوبه. تخم مرغ شامل پروتئین بوده و چربی کمی داره. در واقع زرده ی یه عدد تخم مرغ شامل حدود 250 میلی گرم کلسترول می باشه به خاطر همین نباید به طور روزانه مصرف شه. اما با این حال لازم نیس خودتون رو از خوردن مثلاً املت محروم کنین. به شرطی که به جای 3 عدد تخم مرغ به یه عدد اکتفا کنین و اون رو با نون سبوس دار و به همراه کمی اسفناج تفت داده و نوشیدنی به درد بخور مانند آب میوه بخورین.

 

3- فقط کلسترول غذایی می تونه اندازه کلسترول خون رو بالا ببره

واقعیت اینه که اندازه کلسترول خون ما هم به عوامل ژنتیکی مربوط می شه و هم به سبک زندگی مون. در واقع عواملی مانند ورزش، مصرف دخانیات، شاخص توده ی بدن، استرس و هم اینکه نوع رژیم غذایی ما در اندازه کلسترول خونمون دخالت دارن. باید بگیم که اندازه چربی های اشباع شده. در واقع وقتی که اندازه زیادی مواد غذایی سرخ کردنی، گوشت های فرآوری شده و چربی های حیوونی می خوریم اندازه کلسترول خون مون هم خیلی بالا می رود.

 

4- تا وقتی که کلسترول خون شما پایین باشه همه چیز خوبه

واقعیت اینه که رابطه زیادی بین اندازه کلسترول و خطر دچار شدن به مریضی های قلبی هست. اگه اندازه کلسترول خونتون پایین باشه خطر مریضی های قلبی خیلی کاهش می یابد. اما اگه به جایی رسیده اید که اندازه کلسترولتان بالا رفته بازم می تونید با کمی مراعات و ورزش اندازه اون رو کاهش داده و خطر مریضی های قلبی رو از خود دور کنین.

اندازه چربی های اشباع شده است

5- اندازه کلسترول خون باید واسه همه برابر باشه تا خطر مریضی کم شه

لزومی نداره که اندازه کلسترول خون در همه ی افراد برابر باشه. اگه کسی بیشتر در برابر مریضی های قلبی هست (به واسطه ی علائم زیاد) لازمه که کلسترول کمتری داشته باشه. اما اندازه کلسترول در آدمایی که خطر دچار شدن به مریضی قلبی عروقی در اون ها کمتره می تونه کمی بیشتر باشه. در واقع قانونی کلی در این مورد وجود نداره. فقط یه راه هست تا بفهمین چه اندازه کلسترول واسه شما طبیعیه اونم با مراجعه به پزشکه.

 

6- مصرف قرص ضدکلسترول یه تراژدیه

امکان داره که حتی فردی سبک زندگی سالمی هم داشته باشه اما با این حال اندازه کلسترول خونش همیشه بالاست به خاطر همین لازمه که تحت درمان باشه. این مشکل مربوط به عوامل ژنتیکی می شه و خارج از کنترله. البته معنی این حرف هم این نیس که نمی شه با در پیش گرفتن یه زندگی سالم اندازه کلسترول خون رو کم کرد. مصرف قرص ضدکلسترول با نظر دکتر، روش مطمئنی واسه کاهش و کنترل اندازه کلسترول خونه.

 

7- وقتی کلسترول بالا می زند دیگه چه فرقی می کنه سبک زندگی چی باشه؟

این یکی از اون باورهای غلط خطرناکه. ورزش، داشتن تغذیه ی سالم، تناسب اندام و کلاً داشتن یه سبک زندگی سالم واسه کنترل کلسترول لازمه. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که کلسترول فقط یکی از عوامل سلامت قلب و عروق است. اگه سبک زندگی شما سالم نباشه علاوه بر کلسترول بالا و مریضی های قلبی عروقی مریضی های دیگری هم در انتظارتون هستش. خیلی از آدمایی که دچار سکته ی قلبی می شن اگه از همون اول به تغذیه و سبک زندگی خود توجه می کردن دچار اینجور مشکلی نمی شدن. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین مصرف داروی ضد کلسترول مانع اضافه وزن شما نمی شه، فشار خونتون رو پایین نمی آورد و اندازه قند خونتون رو کنترل نمی کنه. تغذیه ی ناسالم و زندگی پر از استرس و عادت های بد به سلامتی شما آسیب می رساند و هیچ داروی معجزه آسایی واسه خلاص شدن از تموم مشکلات سلامتی وجود نداره. همون نصیحت بزرگ ترا رو آویزه ی گوشتون کنین: همیشه پیشگیری بهتر از درمانه. تغذیه ی سالم داشته باشین و عادت های بد خود رو کنار بذارین. می بینید سالم تر و با نشاط تر هستین.

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا
  • مطالب در رابطه
  • 10 نکته نگفته در مورد کلسترول

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *