7 اشتباه زنان درباره سرطان سینه

با اینکه سرطان پستون یکی از شایع ترین سرطان ها در زنونه و باید مورد توجه بسیاری قرار گیرد اما همه توده هایی که در پستون ایجاد و یا به وسیله خانوم ها احساس می شن حتما سرطان نیستن و اگه این توده ها سرطانی هم باشن، با تشخیص زودرس و اقدام سریع درمان پذیر هستن، اما خیلی از خانوم ها با مشاهده توده در پستون بسیار نگران و مضطرب می شن و حتی از مراجعه به دکتر ترس دارن. در حدود 40 درصد از خانوم ها در دوره ای از زندگی توده هایی رو در پستون خود لمس می کنن.

اینجا با 7 مورد از خطاهای عادی زنان درباره این سرطان آشنا می شیم:

باورغلط اول: توده های پستانی تقریبا همیشه سرطان هستن.

این عقیده نادرستیه که هر توده ای در پستون به معنی وجود سرطانه. به گفته محققان انجمن سرطان آمریکا، هر چند هر خانمی در پستون خود که احساس توده داشت باید به فکر سرطان باشه تا عکس این موضوع ثابت شه، اما این نباید زنان رو نگران کنه. هر چی سن یه زن بیشتر باشه، احتمال بیش تری داره تا یکی از 7 تا 8 نفری باشه که گرفتار به سرطان پستون می شن. هم اینکه احتمال بیش تری هست که توده های پستانی در زنان سن و سال دار و زنائی که به دوران یائسگی نزدیک می شن و یا یائسه شده ان سرطانی شن. وقتی یه توده پستانی سرطانی نباشه، به چه دلیل ممکنه ایجاد شده باشه؟ این توده ها ممکنه کیست هایی باشن که معمولا خطرناک نیستن، اما ممکنه رشد غیر سرطانی و غیر طبیعی سلول ها باشه مثل فیبروآدنوما که کمتر شایعه و یا لخته های خونی که موجب ایجاد توده می شن. هم اینکه این توده های کاذب ممکنه در اثر تغییرات هورمونی ایجاد شن که در واقع اصلا اونا توده نیستن.

به هر حال دلیل توده های پستانی هر چی باشه، نباید مورد غفلت واقع شه و باید از طرف دکتر اطمینان انجام بشه که خطرناک نیستن. بعضی وقتا لازمه معاینه جسمی از طرف دکتر انجام شده و بعضی وقتا نیاز به ماموگرافی و در بعضی وقتا نیاز به سونوگرافیه. با انجام این آزمون ها دلیل توده های پستانی دقیقا مشخص می شه.

باور غلط دوم: سرطان پستون همیشه همراه با توده ای قابل لمسه.

همیشه این طور نیس. به گفته محققان دانشگاه لومباردی شهر جورج واشنگتن همیشه سرطان های پستون با توده همراه نیستن. بعضی وقتا قبل از این که خانمی احساس توده در پستون خود داشته باشه، بعد از انجام ماموگرافی مشخص می شه که اون دچار سرطان پستانه. خیلی از سرطان ها هنگام آزمون های غربالگری ماموگرافی تشخیص داده می شن.

باور غلط سوم: توده های سرطانی با توده های خوش خیم فرق دارن.

اگه این طور فکر می کنین بدونین که همیشه توده های سرطانی متفاوت از توده های خوش خیم نیستن. توده های سرطانی و توده های غیر سرطانی یا همون خوش خیم، ممکنه با همدیگه اشتباه گرفته شن. زنان بیشتر فکر می کنن وقتی توده ای سرطانی باشه، اونو به صورت توده ای سفت احساس می کنن که به دور و بر حرکت نمی کنه. این در حالیه که توده های پستانی هم اینکه ممکنه نرم و متحرک باشن. پس همیشه نمی توان گفت که توده های سفت، سرطانی و توده های نرم، بی خطر هستن.

در حالی که 40 درصد زنان در زندگی خود با توده های پستانی مواجه می شن، باورهای عادی درباره این توده ها کم نیس.

کیست ها اگه عمقی باشن احساس سوزش ایجاد می کنن. اما اگه این کیست ها سطحی باشن بیشتر نرم و گرد حس می شن. اگه توده های پستانی عمقی باشن می تونن بافت پستون رو به جلو حرکت بدن. بعضی وقتا توده هایی که در لمس به نظر خوش خیم و نرم و متحرک می آیند می تونن سرطان باشن. توده هایی که با لمس اونا زنان احساس خراش و سوزش داشته باشن معمولا خوش خیم هستن و اما بهترین پیشنهاد اینه که اگه هنگام لمس هر احساسی داشتین باید مورد بررسی قرار بگیرین.

باور غلط چهارم: نباید نگران توده های کوچیک بود.

این باور غلطه که نباید با لمس توده های کوچیک در پستون احساس نگرانی کرد. توده های سرطان ها می تونن در زمان شروع بسیار کوچیک باشن. اندازه یا اندازه توده های پستانی راه خوبی واسه تصمیم گیری در مورد بی خطری یا سرطانی بودن توده ها نیس. در بعضی از زنان توده های پستانی به اندازه یه نخود و تو یه سریای دیگه اندازه این توده ها حتی به حد یه گریپ فروت هم می رسد. با انجام ماموگرافی حتی توده های بسیار کوچیک مشخص می شن. وقتی زنان واقعا در پستون خود توده ای رو حس می کنن اندازه اونا معمولا کمتر از 2/5 سانتی متر قطر داره یعنی چیزی به اندازه یه آلبالو.

باور غلط پنجم: مراجعه فوری لازم نیس.

این باور غلط رو از ذهن خود دور کنین که با لمس توده نباید سریع به دکتر مراجعه کرد. مخصوصا اگه شما خانمی هستین که سن تون کمی بالا رفته به تأخیر انداختن مراجعه و پیگیری توده پستانی کار درستی نیس. هر توده ای در پستون باید به وسیله دکتر مورد آزمایش کامل قرار گیرد. بعضی وقتا دکتر پیشنهاد می کنه که بعد از دوران قاعدگی واسه بررسی بیشتر مراجعه کنن. ممکنه این توده یه جور کیست باشه و با قاعدگی و تغییرات هورمونی عوض شه. زنائی که به سن یائسگی نزدیک می شن احتمال کمتری هست تا دچار تغییرات توده به وجود اومده به وسیله اثرات هورمونی شن، پس نباید آزمایش های پستانی به تاخیر انداخته شه.

اما این سوال مطرح می شه که چه وقتی باید به دکتر مراجعه کرد؟

پزشکان پیشنهاد می کنن در هر سنی که هستین حتما بیشترین حد 2 تا 4 هفته بعد از لمس توده به دکتر مراجعه کنین. حتی بهتره بدون این دست اون دست کردن پس از لمس توده به دکتر مراجعه کنین. این پزشکه که زمان مراجعه بعدی رو تعیین می کنه و زنان خود نباید در مورد اون تصمیم بگیرن. بعضیا از زنان خود رو با دور و بریا و آشنایان خود مقایسه می کنن و به فکر این که توده پستانی اونا هم ممکنه کیست باشه و برطرف می شه به دکتر مراجعه نمی کنن. در حالی که اگه توده ای سرطانی باشه حتی یه هفته و یا یه ماه هم واسه درمان ارزشمنده، مخصوصا اگه فرد جوون باشه.

باور غلط ششم: یه توده می تونه سرطانی باشه، حتی در زنائی که گذشته خانوادگی سرطان ندارن.

این باور هم واقعیت مطلق نداره. تنها 5 تا 10 درصد از سرطان های پستون، ارثیه. اکثریت زنائی که دچار سرطان پستون می شن هیچ عامل خطری ندارن. پس این جمله هم واقعیت نداره که اگه خانمی در خونواده ای زندگی می کرد که گذشته سرطان در اون نبود، توده های پستانی هیچوقت سرطانی نمی شن.

باور غلط هفتم: در زنائی با داشتن گذشته کیست، توده های پستانی سرطانی نیستن.

همیشه این طور نیس. بعضی از زنان که سالیان زیاد در پستون خود کیست داشته ان نباید تصور کنن که این کیست ها نگران کننده نمی شن، چون که ممکنه کیست ها هم دچار تغییراتی شده و به توده های سرطانی تبدیل شن.

همه خانوم ها باید توجه کنن که هر وقتی که در پستون های خود توده ای جدید پیدا کردن باید فورا به دکتر مراجعه کنن تا نگرانی هاشون برطرف شه، چون که ممکنه این توده از همون کیست های قدیمی نباشه.

ترجمه: هانیه حق بین

منبع : tebyan.net

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *