7 اشتباه رایج در مسواک زدن

7 اشتباه عادی در مسواک زدن

عادتای بد زیادی در مسواک زدن ما هست که می تونه به دندانامون آسیب بزنه و زیبای لبخند ما رو نابود کنه. واسه داشتن دندانایی سالم تر لازمه این عادتا رو پیدا کرده و واسه رفع اونا تلاش کنین.

با عمل به روشای زیر هم دندونای سالم تری دارید و نیازتون به دندانپزشک بسیار کمتر می شه و هم از بوی بد دهن و جلوه دندونای کثیف رها میشین.

 

1- تند مسواک می زنید

بیشتر مردم وقت کافی رو واسه مسواک زدن دندونای شون نمی ذارن. عجله کردن واسه رفتن به سر کار یا رفتن به تختخواب باعث می شه تا اونا واسه مسواک زدن وقت کافی نگذارند. اما دندانپزشکان پیشنهاد می کنن طوری مسواک بزنین که مسواک زدن شما دو تا سه دقیقه طول بکشه.

 

 

شما می تونین از مسواکای برقی تایمردار هم واسه تنظیم وقت مسواک زدن استفاده کنین.

 

2- حواس تون نیس چیکار می کنین

موقع مسواک زدن باید به آینه نگاه کنین و ببینین برس مسواک رو کجا می زنید. احتمال زیادی داره که شما بعضی از دندانا رو موقع مسواک زدن از قلم بندازید. مثلا خیلی از مردم محل وصل دندون به لثه رو خوب مسواک نمی زنن، در حالی که این قسمت از مهم ترین بخش هاییه که باید خوب شسته شه تا از جرم گرفتن و التهاب لثه جلوگیری شه. به پشت دندانا و دندونای عقب دهن هم نگاه کنین و مطمئن شید سر مسواک شما اون بخشا رو تمیز می کنه.

به کار گیری نخ دندون در کنار مسواک زدن، واجب و لازم است

3- در به کار گیری نخ دندون شکست می خورید

نخ دندون می تونه لابلای دندانا رو که در حالت عادی مسواک به اون نمی رسه، تمیز کنه. خیلی از چاله های روی دندانا، در سطح تماس بین دو دندون ایجاد می شه. میکروبای دهن در این نواحی، از قند موادغذایی تغذیه می کنن و پلاک دندون رو تشکیل میدن و مواد شیمیایی رو آزاد می کنن که می تونه مینای دندون رو نابود کنه و به پوسیدگی دندون منجر شه. در واقع باید بدونین که به کار گیری نخ دندون در کنار مسواک زدن، اجباریه و به کار گیری اون بهترین راه واسه مواظبت از دندونای شماس.

 

نخ دندون رو دور دو انگشت اشاره دستای خود بپیچید و با انگشت شست نگه دارین. به آرومی نخ رو بین دو دندون خود ببرین. مراقب باشین نخ دندون رو به آرومی عقب و جلو ببرین تا از لثه خون نیاد. دفعات اول ممکنه این کار سخت باشه، اما وقتی به اون عادت کنین، مثل مسواک زدن نمی تونین کنارش بذارین.

 

4- از خمیر دندون بدی استفاده می کنین

خمیردندانای ضدجرم واسه پاک کردن جرمای دندون مناسبند، چون در اونا از مواد ساینده استفاده می شه. اما به خاطر همین خاصیت ممکنه به دنداناتون آسیب برسانند. بنابر این خمیر دندون ضد جرم رو فقط هفته ای یه بار استفاده کنین و در بقیه روزا از خمیر دندون مرغوب و با کیفیت معمولی استفاده کنین.

 

5- محکم مسواک می زنید

این روش می تونه در نزدیکی خط لثه شکاف بسازه و علاوه بر این مسواک زدن سخت می تونه به لثه های حساس آسیب بزنه و باعث سوزش و خونریزی لثه شه.

 

6- از مسواک بدی استفاده می کنین

وقتی قراره مسواک بخرین، فروشنده از شما درباره زبری و نرمی مسواکی که می خواین سوال می کنه. امکان شکستگی مینای دندون وقتی شما از مسواک خیلی سفت و زبر استفاده می کنین، زیاد می شه.

 

واسه اینکه آسیب به دندانا رو به کمترین حد ممکن برسونین باید مسواکی نرم بخرین. هر چند که در صورت استفاده نادرست از مسواک نرم هم ممکنه به دندانتان آسیب برسونین.

 

اگه دندانپزشک شما مسواک خاصی واسه ایمپلنت یا بریج دندون به شما داده، از اونم درکنار مسواک نرم استفاده کنین. نکته مهم تر اینه که مسواک شما می تونه یه محل مناسب واسه زندگی میکروبا از جمله استرپتوکوک و استافیلوکوک باشه. شما باید مسواکتان رو هر سه ماه یه بار عوض کنین. اگه برسای مسواک ساییده و خم شن، باید اون رو زودتر از سه ماه عوض کنین. واسه جلوگیری از رشد میکروبا در مسواکتان، باید بعد از مسواک زدن دندانا، اون رو با آب بشورید و جایی بذارین که به طور کامل خشک شه و خیس نمونه.

 

7- روش مسواک زدن شما غلطه

مینای دندون از لایه نازک شیشه مانندی تشکیل شده که روی کل سطح دندون کشیده شده. وقتی مسواک شما از یه سطح به سطح دیگه می پره، ممکنه مینا ترک بخوره و دندانا رو ضعیف کنه.

 

مسواک رو با زاویه 45 درجه روی دندون هاتون نگه دارین و با حرکات دایره ای کوچیک مسواک بزنین. روی چند دندون تمرکز کنین و بعد کمی مسواک رو تکون بدید و مجموعه بعد رو شروع کنین.

 

طرف دیگه دهن، بالا، پایین و پشت دندانا رو هم با این روش مسواک بزنین. شما می تونین روی سطح دندانا رو مستقیما برس بکشین. بعد از حرکات دایره ای روی تموم دندانا، مسواک رو از لثه به پایین بکشین تا تموم جرما و باکتریا از روی دنداناتون پاک شن.

بخش سلامت تبیان

مجله سیب سبز

 

منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت آکا
  • مطالب در رابطه
  • دندانا

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *