7 اشتباه رایج در ارتباط با کاهش وزن خانمها | ورزش

کسی که رژیم میگیره حتی اگه به غذایی که می خوره توجه کافی داشته باشه و همه موارد رو در رژیم غذایی خود رعایت کنه و در کنار اون ورزش روزانه هم داشته باشه  شاید اصلا وزنش پایین نیاد پس مشخصه که  شخص همه نکات لازم رو واسه یه رژیم سالم رعایت نکرده و رژیمش دارای اشکاله شاید موارد جزییه که بنظر نمیاد ولی این موارد جزیی در کاهش وزن بسیار تاثیر گذاره و ما اونو ندیده می گیریم

جدای از اینکه کالری اصلاً ملاک کاملی واسه تعیین موفقیت یه رژیم کاهش وزن نیس، این رو هم باید بدونیم که بیشتر افراد، کالری مصرفی خودشون رو اشتباه محاسبه می کنن و اونو کمتر از مقدار واقعی کالری که گرفتن، تخمین میزنن. کافیه که در چند مورد، کالری رو به درستی محاسبه نکنیم. همین چند مورد جزئی روی هم جمع شده و در کل باعث می شن که بدون اینکه متوجه باشیم، بیشتر از نیاز روزانه مون، غذا مصرف کنیم.

ورزش یکنواخت و تکراری انجام ندین

اگه شدت ورزش یکنواخت باشه و کم و زیاد نشه، اونطور که ما توقع داریم به چربی سوزی ما کمک نمی کنه. شدت ورزش رو تغییر بدین. یعنی مثلاً یه دقیقه با سرعت بدوید و بعد چهار دقیقه پیاده روی کنین. دوبارهً یه دقیقه با سرعت بدوید و چهار دقیقه پیاده روی کنین و همین روند رو تکرار کنین.

درخوردن غذاهای سالم، زیاده روی نکنین

سالم غذا خوردن، ً نقش کلیدی در موفقیت کاهش وزن ما داره اما یه نکته کلیدی دیگه اینه که حتی باید مقدار غذای سالمی رو هم که می خوریم، کنترل کرده و زیاده روی نکنیم. صرف اینکه یه ماده غذایی سالمه معنیش این نیس که می تونیم هر قدر که می خوایم از اون غذا استفاده کرده و چاق نشیم. مثلاً خیلیا فکر می کنن که چون روغن زیتون یه روغن سالم و خوبه، می تونن بدون نگرانی از اضافه وزن و به هر اندازه که میخوان از این روغن مصرف کنن. درسته که روغن زیتون واسه سلامتی خوبه اما ً زیاده روی در مصرف اونم اینکه وزن و چاقی منجر می شه.

اگه از خوراکیایی که مصرف می کنین و از اندازه مصرف تون یادداشت وردارین، هیچوقت دچار اشتباه و پرخوری نمی شین.

به برچسب رژیمی بودن یه غذا، اکتفا و اطمینان نکنین

از دیدن برچسب “بدون قند” یا “بدون چربی” به وجد میایم و فکر می کنیم که می تونیم با خیال راحت از این خوراکیای به اصطلاح “رژیمی” استفاده کرده و چاق نشیم. غافل از اینکه این نوع مواد غذایی خوش نام، دو اشکال اساسی دارن.

یکی اینکه با شنیدن نام “رژیمی” فکر می کنیم که چراغ سبز واسه خوردن هر مقدار از این نوع مواد غذایی که می خوایم به ما نشون داده شده و پس پرخوری می کنیم. مورد دیگه هم اینکه، کارخانجات به خاطر خوش طعم کردن خوراکیای رژیمی از افزودنیای دیگری که اونها هم چاق کننده هستن، استفاده می کنن. مثلاً اگه ماده غذایی بدون چربی باشه، در ازای از دست دادن چربی، شکر بیشتری به اون اضافه شده و یا اگه بدون قند باشه، حتماً درصد چربی اونو بالا بردن تا جبران بی مزه بودن ماده غذایی شه.

به جای به کار گیری خوراکیای رژیمی، از خوراکیا معمولی استفاده کنین. فقط اندازه مصرف رو رعایت کنین. همین!

ورزشای استقامتی و کاردیو رو ترکیب کنین

یکی از بزرگترین اشتباهات ورزشی بیشتر آدمایی که میخوان وزن کم کنن اینه که مثلا، فکر می کنن باید تعداد زیادی دراز و نشست بکننن تا چربی اضافی شکم رو از بین ببرن. واقعیت اینه که مهم نیس که چند بار دراز و نشست بکنین یا روی ناحیه شکم تمرکز کنین. چربی فقط از یه ناحیه از بدن ورداشته نمی شه بلکه از کل بدن سوزونده می شه. پس این جوری نیس که فقط چربی شکم رو بسوزونین و چربی نواحی دیگه، دست نخورده باقی بمونن.

اینو هم به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین، اونقدر که ترکیب کاردیو با ورزشای استقامتی و قدرتی در کاهش وزن اثر دارن، انجام ورزش استقامتی به تنهایی، نمی تونه نتیجه دلخواه رو در کوتاه مدت به شما بده. نام دیگه ترکیب ورزشای کاردیو و قدرتی، ورزش تناوبی یا اینترواله. پس ورزش اینتروال رو یادتون نره.

حواس تون به ناخنک زدنایی غذایی تون باشه

شاید در زمان خوردن غذا، توجه کافی به نوع و مقدار غذایی که می خورید، داشته باشین اما ناخنک زدنای زیاد و ریزه خواری هایی که در طول روز داشتین، از چشم تون مخفی بمونن و از یاد ببرین که در کل کلی خوراکی اضافی مصرف کردین.

وقتی که ذهن ما مشغول کارای متعدده، توجه چندانی به ریزه خواری نداریم اما وقتی که با دقیق شدن و فوکوس کردن وبدون حواس پرتی غذا می خوریم، ً متوجه پرخوری خود میشیم. پس وقتی که ذهن تون درگیر مسائل مختلفه (مثلاً در حال تماشای تلویزیون هستین یا در حال گپ و گفت و گو با دوستان تون هستین یا حتی کتاب یا مجله می خونین)، مواد غذایی رو در دسترس خود نذارین و یا عواملی که باعث حواس پرتی شما می شن رو خط بزنین (مثلاً تلویزیون رو خاموش کنین).

منبع : yeka.ir

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *