7 اشتباه رایج درباره چشم‌ها

7 اشتباه عادی درباره چشما

وقتی زیاد جلوی نمایشگر کامپیوتر می شینین، کمتر پلک می زنید. وقتی کمتر پلک می زنید، خشکی چشم به سراغتون میاد و عضلات چشمتون خسته می شه.

1) این قدر نزدیک تلویزیون ننشین؛ چشمت ضعیف می شه!

البته بعضی بچه ها هم هستن که چشمشون نزدیک بینه و به خاطر همین، خیلی نزدیک به تلویزیون می شینن. این دو رو نباید با هم اشتباه کرد.

 

2) کامپیوتر چه ربطی داره به خستگی چشم؟

ربطش اینه که وقتی زیاد جلوی نمایشگر می شینین، کمتر پلک می زنید. وقتی کمتر پلک می زنید، خشکی چشم به سراغتون میاد و عضلات چشمتون خسته می شه.

چاره اش اینه که هر 20 دقیقه یه بار به چشمتون استراحت بدین و به یه نقطه دور خیره شید.

 

3) اگه میخوای چشمت پرنور شه، تا میتونی هویج بخور!

هیچ لزومی به این هویج درمانی نیس. هر چیزی که ویتامین «آ» داشته باشه، به درد چشم می خوره؛ چه هویج باشه، چه هر میوه و سبزی دیگه. با یه رژیم غذایی متعادل خیلی راحت می تونین ویتامین «آ» لازم چشمتون رو تامین کنین.

 

4) شب کوری مختص پسربچه هاست.

البته شب کوری در پسربچها شایع تره (8 برابر دختربچه ها)، ولی در دختربچه ها هم دیده می شه.

گربه ها فقط با یه ششم نوری که ما واسه دیدن نیاز داریم، به روشنی همه چیز رو می بینن

5) ضعف چشم که ارثی نیس!

اتفاقا هست. اگه پدر یا مادری چشم شون ضعیف باشه، معمولا فرزندشون هم چشمش ضعیف می شه. حتی عینکی شدن هم در بچهایی که پدر یا مادرشون عینکیه، گسترش بیشتری داره.

 

6) ممکن نیس پدر و مادری چشم آبی، فرزندی با چشم قهوه ای داشته باشن.

با اینکه خیلی نادره، ولی ممکنه، چون ژنای زیادی در تعیین رنگ چشم دخالت دارن. هر فرد دو الگو از هر ژن داره که هر کدامش رو از یکی از والدینش به ارث می بره.

در واقع، به جای اون که دو ژن اصلی در این مورد دخالت داشته باشن، یه ژن هست که رنگ قهوه ای یا آبی رو کنترل می کنه و یکی رنگ سبز یا رنگ فندقی رو. پس شاید پدر و مادری چشم آبی، کودکی با چشمای قهوه ای داشته باشن، یا برعکس.

 

7) چشم آدم از چشم همه جانوران قوی تره.

اصلا این طور نیس. یه نمونه اش گربه ها هستن که حتما دیده اید چشمشون در تاریکی می درخشه.

پشت شبکیه چشم گربه ها، لایه آینه مانندی از سلولای مشخص کننده نور هست که نور تابیده شده به شبکیه رو مشخص می کنه و موجب می شه سلولای چشم گربه، دو بار در برابر نور قرار بگیرن و در نتیجه، در تاریکی خیلی بهتر از ما آدما ببینن.

وجود این لایه به همراه مردمک بیضی شکل گربه ها باعث می شه که اونا فقط با یه ششم نوری که ما واسه دیدن نیاز داریم، به روشنی همه چیز رو ببینن.

بخش سلامت تبیان

منبع : tebyan.net

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *