7 اشتباهی که در مسواک زدن انجام می دهید

: 7 اشتباهی که در مسواک زدن انجام می دید

:  

 

شاید از اینکه دندون هاتون زرد شده یا جرم گرفته و یا از لثه هاتون خون میاد، شاکی هستین، چون به طور مرتب مسواک می زنید، اما با این مشکلات هم درگیر هستین. بعضی افراد تصور می کنن صرف اینکه مسواک رو ورداشته و روی دندون هاشون بکشن، واسه سلامت دهن دندون شون کافیه. واسه تضمین سلامت دهن و دندون خود لازمه که از انتخاب درست مسواک تا آب کشیدن دهن دقت کنین. در این مطلب 7 اشتباه عادی مسواک زدن رو عنوان می کنیم. لطفا با ما همراه باشین.

 

 

1. بیشتر از اندازه دهن تون رو آب می کشید

 

همیشه مشکل دندانا به وجود اومده به وسیله ناجور بودن خمیر دندون یا مسواک نیس. اگه شما می خواین که خمیر دندون خوب دنداهایتان رو تمیز کنه، باید از شستشو و آب کشیدن زیاد دهن دوری کنین.

 

به خاطر اینکه شستشوی زیاد دهن به خاطر پاک کردن خمیر اجازه نمی ده که فلور اون روی دندانا بمونه و خاصیت پاک کنندگی و حفاظتی خود رو به اجرا بزاره.

 

در نتیجه این کار در دراز مدت به سلامت دندانا آسیب می زنه. بعد از مسواک زدن کافیه که کف خمیر دندون رو تف کنین و فقط با یه لیوان آب، دهن تون رو بشورید.

 

 

2. روی زبون رو تمیز نمی کنین

 

در بین مسواک زدن، زبون تون رو یادتون نره. تمیز کردن روی زبون باعث کاهش تجمع باکتریای حاصل از باقیمونده غذاها شده و احتمال ایجاد بوی بدن دهن رو کم می کنه.

 

بهتره مسواک خودتون و یا مسواکای مخصوص زبون رو با ملایمت روی سطح زبون بکشین تا تمیز شه. احتیاجی به فشار دادن نیس.

 

 

3. دندانا رو به صورت افقی مسواک می زنید

 

استفاده نادرست از مسواک، دندانا رو تمیز نمی کنه. اگه نمی خواین زود به زود کارتون به مطب دندونپزشکی و متهای آزار دهنده بکشه، روی روش و زمان مسواک زدن تون دقیق شدن و فوکوس کردن ودقت داشته باشین.

 

نباید دندانه ها رو با حرکات افقی مسواک زد. وقتی که مسواک رو از چپ به راست روی دندانا می کشید، مسواک به نقاطی که محل تجمع کثیفیه و نقاطی که در برابر بزاق زیاد و در نتیجه جرم هستن نمی رسه و اینطوری کلید پوسیدگی زده می شه.

 

واسه پیشگیری از این مشکلات، مسواک رو از بالا به سمت پایین روی دندانا بکشین. واسه سطوحی که واسه جویدن استفاده می شه، به کار گیری مسواک با حرکات افقی اشکالی ایجاد نمی کنه.

 

 

4. از مسواک تون بیشتر از سه ماه استفاده می کنین

 

مسواک هم تاریخ مصرف داره. وقتی که مسواک رو به مدت طولانی استفاده می کنین، فرسوده شده و خوب دندانا رو تمیز نمی کنه.

 

فرم و شکل فرچه مسواک با هدف خاصی طراحی می شه. در واقع فرم مسواک به خاطر تمیز کردن همه قسمتای دندون ساخته می شه.

 

وقتی که به مدت طولانی از یه مسواک استفاده می کنین، شکل اون تغییر کرده و از فرم طبیعی خود خارج می شه. در نتیجه نمی تونه تموم قسمتای دندانا رو تمیز کنه.

 

بهتره بدونین که بعد از سه ماه به کار گیری مسواک، تاریخ مصرف اون تموم می شه، یعنی اینکه مسواک از شکل میفته و نمی تونه دندانا رو خوب تمیز کنه.

 

کارشناسان پیشنهاد می کنن که سه ماه بعد از به کار گیری هر مسواکی، نسبت به تعویض اون دست به کار شین.

 

 

5. دندانا رو با فشار زیاد می سابید

 

بعضی افراد، دندون رو با موکت یا فرش اشتباه می گیرن. در نتیجه تصور می کنن مسواک فرچه هست و دندانا فرش. اینطوری به جون دندانا می افتن و با قدرت زیادی اونا رو می سابند.

 

اما به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که فشار دادن مسواک روی دندانا، راه مناسبی واسه تمیز کردن جرما نیس. همین که مسواک رو در جهات درست روی دندانا بکشین و با ملایمت این کار رو انجام بدین، واسه سلامت دندون ها کافیه.

 

وقتی که مسواک رو با فشار زیاد روی دندانا می کشید، احتمال آسیب به مینای دندون و عقب رفتن لثه ها هست. در این صورت هم دندانا نسبت به سرما حساس می شن.

 

بهترین روش اینه که مسواک رو به آرومی و از بالا به پایین روی سطح دنداها بکشین. حرکات افقی واسه دندونای آسیا بلامانعه.

 

 

6. نخ دندون نمی کشید

 

اگه دندون هاتون با فاصله س، مسواک زدن به تنهایی باعث تمیز شدن اونا نمی شه، به خاطر اینکه مسواک به تموم بخشای دندانا نمی رسه.

 

بقایای مواد غذایی بین دندانا باعث می مونه و با مسواک تمیز نمی شه.

 

در نتیجه امکان پوسیدگیای سطوح پروگزیمال دندانا که به سختی دیده میشه، ایجاد می شه. پس کارشناسان دندونپزشکی پیشنهاد می کنن بعد از مسواک زدن، از نخ دندون استفاده کنین.

 

 

7. از مسواکای سخت استفاده می کنین

 

اگه تصور می کنین هر چی فرچه مسواک سخت تر باشه، دندانا رو تمیزتر می کنه فکرتون صد درصد از بیخ و بن غلطه.

 

به کار گیری مسواکای سخت (با موهای زبر) هم اینکه خمیر دندون زیاد و سابیدن زیاد دندانا، باعث آسیب جدی به مینای دندون می شه.

 

بهترین کار اینه که از مسواکای نرم استفاده کنین و بین مسواک زدن، اونو با قدرت زیاد روی دندانا نکشید.

 

 

جفت و جور و تنظیم : مجله تالاب

 

.

منبع :

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *