6 گام مهم در ورزش و تناسب اندام | چاقی

: رییس مرکز امتحان آموزش پزشکی از اعمال سهمیه 5 درصدی در آزمون دستیاری 97 خبرداد و گفت: اراده کردن در مورد این سهمیه رو دوش مجلسه و وزارت بهداشت مجری این تصمیمه.

: 60 درصد ظرفیت آزمونای وزارت بهداشت به سهمیه ایا تعلق داره

دکتر محمد حسین پورکاظمی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اعمال سهمیه 5 درصدی فرزندان و همسران شهدا و ایثارگران در آزمون دستیاری 97 گفت: این موضوع قانون مجلسه و ما مجری قانون هستیم و ناگزیریم این موضوع رو اعمال کنیم مگه اینکه مجلس تصمیم دیگری بگیره.

 

ایشون با اشاره به اینکه در دوره گذشته برگزاری این آزمون قانون مجلس بعد از شروع ثبت نام تصویب شد به خاطر همین این موضوع در آزمون گذشته اعمال نشد، گفت: الان این سهمیها در دفترچه قید شده و طبق ماده 90 برنامه پیشرفت پنجم، 5 درصد ظرفیتا در صورت داشتن حد نصاب به فرندان و همسران ایثارگران اختصاص داده شده و اجرایی می شه.

رییس مرکز امتحان آموزش پزشکی با اشاره به اینکه الان  25 درصد سهمیه آزمون به فرزندان جانبازان بالای 25 درصد تعلق میگیره و 30 درصد هم سهمیه بومیه،گفت: با تخصیص 5 درصد سهمیه فرزندان و خونواده های جانبازان و ایثارگارن در واقع 60 درصد از ظرفیت آزمون ها به سهمیه ای ها تعلق گرفته و تنها 40 درصد پذیرفته شدگان آزاد هستن و این موجب اعتراض به اعمال سهمیه 5 درصدی از طرف داوطلبان آزمون شد.

ایشون اضافه کرد: ما ناچار هستیم طبق قانون مجلس عمل کنیم و نمایندگان مردم که این موضوع رو تصویب کرده ان باید پاسخگوی اعتراضات باشن.

پور کاظمی ادامه داد: البته جلسات مفصلی در این مورد گذاشته شده و جلسه ای هم با حضور رییس جمهور در شواری عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده و جمع بندی صورت گرفته و قراره تصمیماتی رو در این بحث بگیرن و هر تصمیمی  گرفته شه ما موظف به اجرای  اون هستیم. 

ایشون در آخر با اشاره به اینکه در جلسات انجام شده تصمیمات خوبی گرفته شده که اگه به نتیجه برسه منتهی به  اتفاقات خوبی میشه، گفت: یکی از جمع بندیا این بود که ظرفیتهای دندونپزشکی، پزشکی، دارو سازی زیاد شه. بر همین پایه وزارت بهداشت 400 نفر به ظرفیت آزمون سراسری اضافه کرد و داوطلبان انتخاب رشته خود رو در این رشته ها انجام دادن. 

.

منبع : migna.ir

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت
  • مطالب در رابطه
  • درآمد بیمارستانا در جیب پزشکان/ وزارت بهداشت از ما انتظار عکس العمل و سکوت داره
  • رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت: ۴۰ درصد سرطانا قابل پیشگیریه
  • ش پزشکی هزینه داره/ تدبیر وزارت بهداشت واسه بعضی مقالات نامعتبر
  • ایجاد سازمان مشابه امتحان وزارت علوم در وزارت بهداشت
  • وزیر بهداشت: پرداخت جایزه خدمت بازنشستگان وزارت بهداشت تا 25 اسفند

6 قدم مهم در ورزش و تناسب اندام

در ورزش کردن به چند تا نکته مهم زیر توجه کنین !

اگه کارای مناسب بعد از ورزش رو انجام ندین، آسیب دیدگیا، دردناک شدن شدید بدن، کم شدن انرژی و خستگی ذهنی تنها بعضی از اتفاق هاییه که براتون اتفاق می افته؛ کارای مناسب بعد از ورزش حرکاتی هستن که باعث بازیابی انرژی و بهبود شما می شه.

 

هرچقدر روند بهبود تون بهتر پیش بره، مدت زمان بیشتری قادر به ادامه برنامه تون هستین و هیچ لحظه ای رو از دست نمی دین و در درازمدت نتیجه بسیار بزرگی واسه شما داره.

اگه می خواین از تموم مکثای غیر لازم در برنامه تون پیشگیری کنین، باید برنامه بازیابی خوبی واسه خود بچینید؛6 حرکتی که حتما باید بعد از هر جلسه تمرین ورزشی خود انجام بدین.

ماساژ بگیرین

ماهیچه هاتون رو مثل خمیر نون، با کمک یه استوانه از جنس فوم، لوله پی ایشون سی، یه چوب ماساژ یا هرچیزی مثل اینا که دم دست تونه، ورز و ماساژ بدین.

ماساژ عضلات با یه جسم نرم تاثیر بسیار زیادی در بهبود شون داره. ماساژ دادن عضلات دردناک خون رو به پارگیای بسیار ریز و مختلفی که بین ورزش در عضلات شما ایجاد شده، میرسونه و روند درمان شدن عضلات رو سریعتر می کنه.

البته تشکیل پارگیای بسیار ریز در عضلات به طور کامل طبیعیه و همینا هستن که باعث دردناک شدن عضلات می شن. 

اخطار! اگه تا قبل از این هیچوقت ماساژ نگرفته اید، شاید براتون خیلی دردناک هستش و اگه یه نقطه از عضلات تون بیشتر از بقیه مناطق دردناک شده، نشون دهنده وجود پارگیای بیشتر در همون نقطه س،

پس باید در برخورد با اون نقطه خاص مهربون تر باشین و زمان بیشتری رو واسه ماساژ دادنش اختصاص بدین. مطمئن باشین تموم این درد کشیدنا خیلی راحت روز بعدش می ارزه و درد ماهیچه هاتون تا حد بسیار زیادی بهبود پیدا میکنه.

 

موتورتان رو خنک کنین

بعد از تموم شدن آخرین حرکت ورزشی، بدنتون رو خنک کنین؛ اینطوری که همین طور درجا بزنین و کم کم سرعت خود رو پایین بیارین تا ضربان قلبتون به حد عادی خود برسه. پیاده روی، پرش یا دوچرخه سواری آروم راحت ترین راه هاست.

هم اینکه شدت تمرینا تعیین کننده مدت زمان خنک کردن بدنه. هر قدر تمرین هاتون رو با شدت بیشتری انجام داده باشین، مدت زمان خنک کردن بدن هم طولانی تر می شه. حتی اگه وقت کافی ندارین، تلاش کنین دست کم 5 تا 10 دقیقه رو به خنک کردن خود اختصاص بدین.

آبرسانی کنین

آب نوشیدن رو یادتون نره؛ باید به قدر کافی مایعات و الکترولیت به بدنتون برسونین. محیط دور و بر شما تعیین کننده مقدار مایعات و الکترولیت لازم بدن شماس. هر قدر هوا گرم تر باشه و بیشتر عرق کنین، مایعات و الکترولیت بیشتری نیاز دارین.

تلاش نکنین خود رو به نوشیدنیای ورزشی محدود کنین؛ حتی اگه این نوشیدنیا رو در دست ورزشکار مورد علاقه تون دیدین. شک نداشته باشین آب به همراه چند قطره آب لیموی ترش یا شیرین (یا هر 2)، چند قطره آب پرتقال و مقدار کمی نمک جانشین بسیار سالم تریه.

 چون در خیلی از نوشیدنیای انرژی زا، شکر یکی از اساسی ترین عناصره اما وجودش اصلا لازم نیس. خیلیا فکر می کنن بدن ما واسه تنظیم دوباره سطح قند خون به مصرف قند و شکر نیاز داره اگه این ادعا خیلی دقیق نیس و در ادامه بیشتر در این مورد توضیح میدیم.

انجام حرکات اصلاحی

اگه احساس می کنین که ماهیچه هاتون تعادل ندارن یا مشکلی بین مفاصل تون هست، بهتره با مشورت دکتر متخصص، کمی ورزشا و حرکات اصلاح انجام بدین؛ 99درصد مردم انگار دچار مشکل ساختار استخوانی هستن، پس بهتره شمام وقتی رو واسه انجام حرکات اصلاحی اختصاص بدین و ورزشایی انجام بدین که مشکل تون رو رفع کنه.

 لازم نیس بیشتر از 5 تا 10 دقیقه زمان واسه انجام اینجور ورزشایی وقت بذارین. بعد از هر بار تمرین ورزشی، 2 یا 3 حرکت اصلاحی رو بیشترین حد 3 دور (هر دور 10 تا 20 بار) انجام بدین.

کاهش وزن و تناسب اندام، بدون این نکات هیچوقت…

به قدر کافی پروتئین بخورین

نوع تغذیه بعد از انجام تمرینای ورزشی خیلی با اهمیته و رابطه مستقیمی با سلامت و تناسب اندام شما داره. بیشتر افراد فکر می کنن که بعد از تمرینای ورزشی باید ترکیبی از پروتئین و کربوهیدرات خورده و خورده شه اما نسبت پروتئین به کربوهیدرات در هر موردی از یه به یک تا یه به 4 فرق داره. مثلا اگه شما یه ساعت یا بیشتر، با سرعت متوسط رو به پایین ورزش می کنین، به پروتئین بیشتری نسبت به کربوهیدرات (مثلا 4 به یه) نیاز دارین.

حالا اگه بخواین حجم ماهیچه هاتون هم بیشتر شه، باید دست کم نسبت فوق رو رعایت کنین تا سطح گلیکوژن بدنتون سریع تر ذخیره سازی دوباره شه. البته تموم این تقریبا براساس نوع فعالیت و هدف شما قابل تغییره.

مثلا اگه می خواین وزن کم کنین و لاغر شید، می تونین کربوهیدرات رو در کل خط بزنین و عوضش پروتئین استفاده کنین، به خصوص اگه ورزش هاتون رو در بازه های وقتی کوتاه (بیشترین حد 30 دقیقه) اما با شدت انجام می دید و رژیم تون براساس کمترین اندازه کربوهیدرات تنظیم شده.

تا وقتی که مدت زمان انجام تمرین هاتون کوتاه باشه، سطح گلیکوژن خونتون به طور کامل تخلیه نشده و با به کار گیری اسیدآمینهای موجود در پروتئین، روند گلوکونیوژنز (روند تشکیل گلوکز از اسید آمینها و چربیا) انجام شده و سطح گلیکوژن راحت تر بازیابی می شه و به حد عادی خود می رسه.

در اینجور مواردی، تا وقتی که بعد از تمرینای ورزشی خود مقدار مناسبی پروتئین دریافت می کنین، لازم نیس نگران از دست رفتن بافت ماهیچه هاتون باشین.

پیش به طرف موفقیت

حالا که با 6 «قانون اجباری» بعد از ورزش آشنا شدید، قاعدتا پیشرفت زیادی نسبت به گذشته دارین و مطمئن باشین در درازمدت تاثیر بسیار زیادی می کنین.

یادتون باشه روزانه 15 تا 20 دقیقه زمان واسه ماساژ و بازیابی ماهیچه ها نه فقط دردهای ماهیچه ای رو بهتر کنه که در رفع نبود تعادل ماهیچه ها هم موثره، پس شما می تونین برنامه ورزشی خود رو تا رسیدن به اندام ایده آل تون ادامه بدین.

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *