6 گام تا درمان مشکلات جنسی | تغذیه سالم

6 قدم تا درمان مشکلات جنسی

دکتر محمدرضا صفری نژاد متخصص کلیه و مجاری ادراری و عضو هیات عملی دانشگاه: «دیگه نگران مشکل جنسی خود نباشین!» این تبلیغات رو بارها از شبکه های ماهواره ای دیده یا شنیدین. بدیش اینه گروه خیلی از آقایون گول این تبلیغات واهی رو می خورن و هزینه های زیاد واسه محصولای این چنینی که صددرصد هم تقلبی هستن، پرداخت می کنن و بعد از مصرف اون هیچ نتیجه ای هم نمی گیرن.

در علم پزشکی واسه تشخیص هر مریضی ای لازمه معیارهایی رعایت شه مثلا وقتی مریضی میگه به دلیل پرنوشی و پرادراری به مریضی دیابت گرفتار شده حرف اون استنادی نداره و این وظیفه پزشکه که با گرفتن توضیح حال، معاینه مریض و درخواست چند آزمایش متوجه افزایش قند خونش شه. مشکل جنسی هم به همین رواله حتی نیاز به بررسیای بیشتر و تخصصی تری هم داره. واسه پیدا کردن دلیل اصلی مشکل جنسی از الگوریتم زیر پیروی می کنیم.

6 قدم تا درمان مشکلات جنسی

6 قدم تا درمان مشکلات جنسی

1- توضیح حال، معاینه فیزیکی و تشخیص نوع مشکل

باید توضیح حالی دقیق از مریض گرفته شه. وقتی مردی با شکایت مشکل جنسی مراجعه می کنه اول باید دید منظور اون از به کار بردن این کلمه چیه؟ سوالای مطرح شده به این قراره؛ میل جنسی تون کم شده؟ مشکل در انزال دارین؟ می تونین رابطه زناشویی برقرار کنین؟ با در نظر گرفتن جواب مریض به این پرسشا، اطلاع کامل پیدا می کنیم که مریض چه نوع اختلالی داره.

بعضی وقتا هم بعضی از مردان واقعا مریض نیستن ولی انتظارهای خاصی از خود دارن مثلا فردی با شکایت کوچیک بودن آلت تناسلی مراجعه می کنه اگه در معاینه فیزیکی همه چیز به طور کامل طبیعیه. بعضی وقتا هم فرد از مشکل نعوظ شکایت می کنه با این شکایت که نمی تونه دو بار پشت سر هم رابطه زناشویی برقرار کنه. از نظر علمی این افراد مشکلی ندارن چون مردان بعد از انجام مقاربت دوره تحریک ناپذیری دارن.

2- درخواست آزمایش

اختلالای جنسی در مردان حدود 20 نوعه. واسه اینکه دکتر مریضی رو با موفقیت درمان کنه، قدم اول تشخیص نوع مریضی، بعد پیدا کردن دلیل بیماریه. پیدا کردن دلیل، موضوع بسیار مهمیه که بدیش اینه خیلی از پزشکان اونو ندیده می گیرن.

پیدا کردن دلیل باید با گرفتن توضیح حال و پرسشایی درباره مریضی های زمینه ای، مصرف دارو و وجود مشکل جنسی در گذشته باشه. واسه پیدا کردن بیماریای زمینه ای هم باید آزمایشای تخصصی یا تصویربرداری انجام شه. البته احتیاجی نیس که آزمایشا، سونوگرافی و رادیولوژیای زیاد درخواست شه. دکتر نباید واسه تشخیص مریضی از آزمایشای پاراکلینیک استفاده کنه. آزمایشای پاراکلینیک واسه تایید تشخیص پزشکه و حتما باید ضرورتی واسه درخواست اون باشه.

6 قدم تا درمان مشکلات جنسی

3- تشخیص جسمی یا روانی بودن مشکل

وقتی مشخص شد که مثلا مریض دارای مشکل نعوظه ادامه درمان آسون تر می شه. در این مواقع باید مشخص شه که مشکل نعوظ جسمیه یا روانی. اگه ریشه در اختلالای روان داشت دیگه ادامه نمی دیم و مریض به روان دکتر یا روان شناس متخصص برگشت داده می شه اما در وقتی که مشکل جسمی تشخیص داده شد مرحله بعدی شروع می شه.

4- تشخیص اولیه، ثانویه یا موقعیتی بودن مشکل

اگه مشکل از شروع اولین رابطه زناشویی وجود داشته باشه، مشکل اولیه داره. اگه فردی چند سال هیچ مشکلی نداشته و تازگیا دچار مشکل شده مشکل از نوع ثانویه س. موضوع بعدی اینه که ببینیم تو یه موقعیت خاص و با فرد خاصی، مشکل جنسی اتفاق می افته. این موضوع رو هم با توضیح حال از مریض میشه فهمید. چون ممکنه یه عامل استرس زا تو یه موقعیت خاص به وجود بیاد. این افراد احتیاجی به دارو ندارن و باید شرایط دلخواه و مناسب جفت و جور شه. ولی کس دیگه ای هم هست که در هر شرایطی دچار مشکل می شه، البته در این افراد هم میشه با در نظر گرفتن شرایط راه های درمانی رو پیشنهاد کرد.

5- آزمایشای تخصصی

در این مرحله هم سوالایی واسه دکتر مطرح می شه. فرض کنیم مریض به مشکل نعوظ گرفتار هستش. در این مشکل باید چند عامل در نظرگرفته شه؛ طبیعی بودن جریان خون دستگاه تناسلی، وضعیت عصب گیری دستگاه تناسلی، سطح هورمونای جنسی و شکل آناتومیک دستگاه تناسلی اما واسه تشخیص هر کدوم از اینا هم اقدامای پاراکلینیکی خاصی نیاز داریم ولی بازم واسه اینکه سریع و مقرون به صرفه به نتیجه برسیم توضیح حال مریض لازمه.

مثلا وقتی مرد جوون 28 ساله ای در اثر تصادف دچار قطع یا آسیب نخاع شده، مشکل مشخصه. این فرد مشکل نعوظ از نوع عصبی داره و اصلا احتیاجی به آزمایشای اضافی نیس. یا بعد از بررسی مریض میفهمیم که در کودکی دچار بیضه نزول نکرده بوده و متوجه نشده ان. این مریض مشکل هورمونی داره چون بیضها از بین رفته ان. پس مهمه بدونیم که مشکل مریض از اول وجود داشته، بعدا به وجود اومده، تو یه موقعیت خاص و با فرد خاصی اتفاق می افته یا همیشه و در هر موقعیتی مشکل با اون همراه س. بعد از تشخیص دلیل مشکل، قدم بعدی رو بر می داریم.

6- مشکل نعوظ با نشت وریدی

یکی از بدترین شکلای جور واجور مشکل نعوظ از نوع مشکل با نشت وریدی است. در این نوع از مشکل خون در آلت تناسلی باقی نمی مونه. واسه تشخیص باید از راه رادیولوژیک استفاده کرد. بهترین راه به کار گیری سونوگرافی داپلکسه. اگه در پیدا کردن دلیل مشکل نعوظ به کم کاری غدد تناسلی مشکوک باشیم آزمایش خون درخواست می شه. راه تشخیصی دیگه واسه تشخیص مشکل نعوظ، به کار گیری یه تست کامپیوتریه که در اون الکترودی به آلت تناسلی در طول شب وصل می شه تا تعداد نعوظ اندازه گرفته شه.

اگه هم مشکل در عصب دهی باشه میشه از تستایی که سرعت هدایت تحریکات اعصاب رو به طور کمی اندازه می گیرن استفاده کرد. امروزه لوازم پیشرفته ای واسه تشخیص اختلالای جنسی هست. مهم ترین اصل واسه درمان مریض، تشخیص درست نوع اختلاله پس بیماران باید از خوددرمانی با داروهای تبلیغاتی جدا دوری کنن و درمان رو بردوش پزشکی که در این مورد مهارت داره بسپارن./ هفته نامه سلامت

.

منبع :

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *