6 کشف جدید در مورد دیابت | تغذیه سالم

6 کشف جدید در مورد دیابت

دیابت مریضی پنهانیه و بی صدا به سراغ آدم میاد؛ اما وقتی میاد زندگی رو بر خلاف اسمش تلخ می کنه. پیشنهاد می کنیم از همین حالا اطلاعاتتون رو در مورد این مریضی بالا ببرین و تا می تونید تلاش کنین خدای ناکرده دچار اون نشید.

چند روز پیش واسه چندمین بار در این سال گذر من (به عنوان همراه مریض) به بیمارستان افتاد. چشمتون روز بد نبیند. پیر و جوون و میانسال درگیر مریضی هایی هستن که شاید بشه از بعضی شون با رعایت نکات بهداشتی و تغذیه ای پیشگیری کرد. در تخت بغل دستی آقای میانسالی بود با مریضی دیابت یا همون مریضی قند معروف. پاهاش زخم شده بودن طوری که حتی راه نمی تونست بره و با ویلچر جا به جا می شد. می گفت مریضی اش ژنتیکیه؛ اما چیزی که من دیدم این بود که ایشون همیشه در حال خوردن بودن. برنج، نون و حتی سیب زمینی کنار غذای بیمارستان که می گفت عین صابون می موند. از وقتی چشمم به پاهای مشکی و زخمی اش افتاده ترس پنهونی تموم وجودم رو گرفته که نکنه روزی من هم قندی شوم.

دیابت مریضی پنهانیه و بی صدا به سراغ آدم میاد؛ اما وقتی میاد زندگی رو بر خلاف اسمش تلخ می کنه. پیشنهاد می کنیم از همین حالا اطلاعاتتون رو در مورد این مریضی بالا ببرین و تا می تونید تلاش کنین خدای ناکرده دچار اون نشید. در این مطلب باز به دیابت می پردازیم و یافته های جدیدی که در مورد این مریضی به دست آمده رو با شما در میان می گذاریم. لطفاً نگاه هاتون رو از ما نگیرید.

کشف شماره 1: اسفناج و مرکبات باعث کنترل دیابت می شه

یافته های پژوهشی که در British Medical Journal به چاپ رسیده نشون می دهد که فیبرها، منیزیم و پولی فنول های موجود در سبزیجات برگ دار باعث می شه که سلول های ما خوب در برابر ترشح انسولین عکس العمل نشون بده. یافته های بررسی های دیگه هم نشون می دهد 42 درصد آدمایی که به طور مرتب سبزیجات برگ سبز مصرف می کنن کمتر از داروهای مقابله کننده با دیابت استفاده می کنن.

 

کشف شماره ی دو: قهوه واسه دیابتی ها خوب نیس

اتفاقاً قهوه جزو نوشیدنی هاییه که به پیشگیری از دچار شدن به دیابت می شناسنش؛ اما باید بدونین که قهوه واسه آدمایی که از این مریضی رنج می برند مناسب نیس. محققان دانشگاه دوک آمریکا به این نتیجه رسیده ان گلیسمی (قند خون) آدمایی که یه حبه قند و یه فنجون قهوه میل می کنن 21 درصد بیشتر از افرادیه که فقط قند می خورند. به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین انسولین (که باعث جذب قند خون می شه) در بین آدمایی که قهوه می خورند به اندازه 48 درصد بیشتره. خبر بد واسه طرفداران قهوه اینه که کافئین موجود در قهوه باعث بروز حالت مقاومت سلول ها به انسولین می شه؛ یعنی اینکه سلول های افراد گرفتار به دیابت به سختی می تونه قند خون رو جذب کنه. به خاطر همین وضعیت مریضی شون بدتر می شه.

اگه چربی های مضر جایگاه خاصی در برنامه ی غذایی تون داشته باشه باید

بدونین که مغزتون آماده ی زیاد شدن وزن می شه. محققان مرکز دیابت و چاقی

دانشگاه واشنگتن به این نتیجه رسیده ان که چربی زیاد می تونه باعث آسیب نرون های هیپوتالاموس شه

کشف شماره ی سه: کمبود خواب باعث افزایش قند خون می شه

یافته های پژوهشی که روی اثر خواب بر مریضی دیابت انجام شده نشون می دهد که بی خوابی باعث افزایش 23 درصدی قند خون و افزایش 82 درصدی حالت مقاومت سلول های بدن به انسولین می شه. در این حالت بدن نمی تونه سیگنال های انسولین رو واسه جذب قند خون دریافت کنه. به خاطر همین قند خون بالا رفته و بالا می موند. محققان دانشگاه شیکاگو تاکید می کنن که مشکلات خواب مانند بی خوابی، بدخوابی، آپنه ی خواب و چیزای دیگه ای به جز اینا به کنترل قند خون در بین بیماران دیانتی هم آسیب می زند.

کشف شماره ی 4 : مصرف چربی های مضر باعث آماده سازی مغز واسه چاقی می شه

اگه چربی های مضر جایگاه خاصی در برنامه ی غذایی تون داشته باشه باید بدونین که مغزتون آماده ی زیاد شدن وزن می شه.

محققان مرکز دیابت و چاقی دانشگاه واشنگتن به این نتیجه رسیده ان که چربی زیاد می تونه باعث آسیب نرون های هیپوتالاموس شه. در این نقطه ی مغز افزایش و حفظ وزن تنظیم و کنترل می شه. به نظر ی محققان همین آسیب نرون هاست که باعث می شه کاهش وزن سخت شده و چاقی آسون می شه. حتماً خودتون هم می دونین که چاقی و اضافه وزن یکی از عوامل دچار شدن به دیابته.

 

کشف شماره ی پنج: حلقه زدن باعث بهتر شدن سلامت قلب و عروق می شه

اگه می خواهید نشاط بیشتری به ورزشتان بدین یه حلقه ی لاغری یا همون هولاهوپ جفت و جور کنین و حلقه بزنین. محققان فکر می کنند که سی دقیقه حلقه زدن باعث سوزوندن 210 کالری می شه و به اندازه ی پیاده روی تند ضربان قلب رو بالا می برد. به نظر ی محققان همین وسیله ساده باعث بهتر شدن سلامت قلب و عروق شده، کالری می سوزوند و به کنترل قند خون کمک زیادی می کنه. می ببینن که هم فاله و هم تماشا. با حلقه می تونید در هر جایی و هر وقتی ورزش کنین و از ورزشتان لذت ببرین.

 

کشف شماره ی شش: کنترل قند خون باعث کاهش سرطان می شه

متأسفانه یکی از مشکلات دیابت نوع 2 افزایش 8 تا 9 درصدی خطر سرطان سینه، کولون، معده، کبد، پانکراس و رحم می باشه. یافته های بررسی های محققان فرانسوی نشون می دهد که قندخون بالا هم اینکه خطر مرگ ومیر به وجود اومده توسط سرطان رو بالا می برد. باید بدونین ترشح انسولین زیاد علاوه بر تنظیم قندخون می تونه باعث تقسیم سلولی شه که امکان سرطان رو بالا می برد.

 

فاطمه مهدی پور


منبع : tebyan.net

جمع آوری به وسیله بخش تغذیه سالم زندگی سالم سایت آکا
  • مطالب در رابطه
  • (مشکل تحمل گلوکز) نباید بخورند

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *