6 حقیقت درباره چپ دست ها

درسته که افراد چپ دست چیزی حدود 10 درصد جمعیت رو تشکیل میدن اما به درستی اینطور که به نظر می رسه انگار جامعه اونا و حقایق اونا رو از یاد برده. بیشتر وسایل طراحی شده در جامعه ما مناسب حال راست دستانه. میزهای مدرسه، قاشق چنگالای مدل دار، حتی خیلی از راه پله ها و خیلی چیزای دیگه. از گله و شکایت که بگذریم اینجا می خوایم بعضی حقایق درباره افراد چپ دست رو با هم مرور کنیم.

1- چه اتفاقی میفته که یه فرد چپ دست می شه؟

در جواب به این سوال محققان هنوز به طور کامل مطمئن نیستن، اما تحقیقات زیادی نشون داده تعامل پیچیده ای از ژنا و طبیعت این مسئله رو باعث می شه. در حالی که ژنای خاصی به نام "ژنای چپ دستی" هم پیدا نشده ان. اما چیزی که ما می بینیم اینه که افراد چپ دست در خونواده و اصل و نسبشون چپ دستای بیشتری داشتن.

 

 

2- چپ دستا در خطر بیشتری واسه دچار شدن به بیماریای روانی قرار دارن

همونطور که گفتیم چپ دستا چیزی حدود 10 درصد مردم رو تشکیل میدن. اما محققان فهمیدن در جامعه هایی که گسترش بیماریای عصبی و روانی خاص در اونا بالاتره، درصد چپ دستای جامعه هم بالاتر بوده.

 

تحقیقات قبلی فهمیدن که 20 درصد افراد گرفتار به این بیماریا از جمله افسردگی، مشکل دوقطبی، اسکیزوفرنی و عاشقی، چپ دست بودن. اما امروزه تحقیقات جدیدتر میگن که گسترش این مریضی در چپ دستا بیشتر از 20 درصد هستش.

 

3- چپ دست و راست دست بودن سلامتی شما رو هم تعیین می کنه

محققان هم اینکه فهمیدن گسترش مشکلات شنوایی، بیش فعالی و بعضی مشکلات رفتاری خاص در چپ دستا بیشتره. با این حال دلیل واقعی این موضوع هنوز به طور کامل مشخص نشده، اما به نظر می رسه مغز این افراد پیچیدگی بیشتری نسبت به راست دستا داشته باشه.

هنر و خلاقیت چپ دستا بالاتر از راست دستا هستش. اونا باحال تر و سخت تر فکر می کنن و معمولا تو یه گروه از دوستان، ایده های بهتری به سرشون می زنه

مغز آدم به دو نیمکره تقسیم شده، نیمکره راست و نیمکره چپ مغز. بیشتر افراد واسه انجام بیشتر فعالیت هاشون، مثل عمل صحبت کردن به نیمکره چپ مغز وابسته هستن. بیشتر راست دستا در این گروه قرار دارن.

اما حدود 30 درصد چپ دستا واسه بیشتر فعالیتا به نیمکره راست مغز وابسته ان و در بقیه اونا در انجام فعالیتا نصف مغز بر نیمی دیگه برتری نداره.

 

براساس تحقیقات موجود، وجود یه نیمکره مغزی غالب در انجام فعالیتای روزانه باعث افزایش کارایی فرد می شه و به همین خاطره که خطر مشکلات یادگیری و ناهنجاریای روانی در چپ دستا بیشتر هستش.

 

اگه از جهت بقیه شرایط بالینی بخوایم اونا رو مقایسه کنیم، مطالعه های زیادی نشون دادن که گسترش بیماریای مثل آرتریت روماتوئید و زخمای گوارشی در جمعیت چپ دست به طور زیادی کمتر از راست دستا هستش.

 

4- شنوایی و سخنرانی چپ دستا با راست دستا فرق داره

چپ دستا قدرت بالاتری در شنیدن تغییرات ریز و ظریف صداها دارن. جالبه بدونین نیمکرهای راست و چپ مغز هر کدوم در درک و تحلیل بعضی صداهای خاص قدرت دارن و چیزی که روشنه قدرت نیمکره راست مغز، یعنی همون نیمکره ای که چپ دستا بیشتر به کار می گیرن قدرت بیشتری در تحلیل و شناخت تغییرات ریز و دقیق در صداها داره.

 

5- چپ دستا هنرپیشهای قوی تری هستن

هنر و خلاقیت چپ دستا بالاتر از راست دستا هستش. اونا باحال تر و سخت تر فکر می کنن و معمولا تو یه گروه از دوستان، ایده های بهتری به سرشون می زنه.

 

جالبه بدونین مطالعه های انجام شده فهمیدن که چپ دستا در انتخاب یه کار و روش، کمتر به نقاط منفی اون فکر می کنن و بخاطر این قدرت ایده پردازی و خلاقیت اونا بالاتره.

 

6- چپ دستا در مسابقه ورزشی هم شما رو شکست میدن

اگه نگاهی به تاریخ ورزش و قهرمانان جهانی بندازین، میفهمید که تعداد بالایی از قهرمانان ورزشی چپ دست بودن، مخصوصا در ورزشایی مانند گلف و تنیس.

 

واقعا چپ دستا در ورزشایی که نیاز به تمرکز بیشتر داره موفق تر ند، مانند تنیس، بوکس، بیس بال و بولینگ.

 

بررسیا نشون دادن که شانس موفقیت چپ دستا در مسابقات ورزشی وقتی که حریف اونا یه راست دسته بیشتر هستش و این همون قوت قلبیه که قهرمانان چپ دست در مسابقات پایانی به اون نیاز دارن و با شنیدن اون دلگرم می شن.

 

 

اینایی که گفتیم فقط بخش کوچیکی از ویژگیای فیزیولوژیک و روانی چپ دستا بود. پیچیدگیای این آدما به اندازه ای زیاده که همه اون تو یه مطلب جا نمی گیره، اما در مطالب آینده درباره بقیه ویژگیا و تفاوتای چپ دستا و راست دستا صحبت می کنیم.

الهه گودرزی

بخش سلامت تبیان

جمع آوری به وسیله بخش مقالات پزشکی و بهداشتی سایت

نظر دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *